Menové riziko

Čo je menové riziko?

Keď sa peniaze menia z jednej meny na inú, získavajú alebo strácajú hodnotu v závislosti od výmenného kurzu. Menové riziko je potenciálnym ziskom alebo stratou pre investorov, ktorí menia jednu menu na druhú, investujú v zahraničí alebo obchodujú na medzinárodnej úrovni.

Kde ste už počuli o menovom riziku?

Ak ste menili peniaze pri cestovaní, boli ste vystavený menovému riziku. V rokoch 2007 až 2017 sa hodnota libry voči americkému doláru znížila. Takže za 100 GBP ako vreckového na dovolenku v roku 2017 nakúpite menej USD, ako ste to mohli urobiť v roku 2007.

Čo by ste mali vedieť o menovom riziku...

Pri výmene peňazí potenciálne vždy existuje nejaké menové riziko. Meny sa pohybujú nepretržite, a tak predstavujú príležitosť ako aj potenciálnu stratu pre investorov a všetky spoločnosti, ktoré vykonávajú operácie v zahraničí alebo nakupujú dodávky zo zahraničia.

Ako investor môžete špekulovať priamo v menách. Ak investujete do účastín, potrebujete čosi vedieť o menových výkyvoch a menovom riziku pre spoločnosti, do ktorých ste investovali. Napríklad britská libra v roku 2015 kúpila 10 čínskych juanov, ale teraz je to len okolo 8,5. Všetky britské spoločnosti, ktoré kupujú čínsky tovar, budú musieť zvýšiť náklady na svoje čínske nákupy. Môžu buď zvýšiť ceny na kompenzáciu dodatočných nákladov, alebo znížiť svoje ziskové rozpätie.

Menové riziko sa môže spravovať pomocou menových hedžingových stratégií.

Get the app