Ryzyko walutowe

Czym jest ryzyko walutowe?

Kiedy przelicza się pieniądze z jednej waluty na drugą, w zależności od kursu walutowego mamy do czynienia ze stratą lub zyskiem. Ryzyko walutowe to potencjalny zysk lub strata dla inwestorów, którzy wymieniają pieniądze z jednej waluty na drugą, inwestując za granicą lub handlując na arenie międzynarodowej.

Gdzie słyszałeś o ryzyku walutowym?

Jeśli wymieniłeś pieniądze na podróż, byłeś narażony na ryzyko walutowe. W latach 2007–2017 wartość funta spadła w stosunku do dolara amerykańskiego. A zatem na urlopie w 2017 r. za 100 £ można kupić mniej dolarów niż w 2007 r.

Co powinieneś wiedzieć o ryzyku walutowym?

Zawsze istnieje potencjalne ryzyko walutowe związane z wymianą pieniędzy. Waluty są w nieustannym ruchu, co może stanowić zarówno okazję do potencjalnego zysku, jak i straty dla inwestorów i firm prowadzących działalność lub dokonujących zakupów za granicą.

Jako inwestor możesz spekulować bezpośrednio w walutach. Jeśli inwestujesz w akcje, musisz mieć świadomość wahań kursów walut i ryzyka walutowego związanego z firmami, w które zainwestowałeś. Na przykład za funta brytyjskiego w 2015 roku można było kupić 10 juanów chińskich, ale teraz dostaniesz za niego tylko około 8,5 juana. Każda brytyjska firma kupująca chińskie towary odczuła wzrost kosztów ich zakupów w Chinach. W reakcji firma może albo podnieść ceny, aby zrekompensować dodatkowe koszty, albo obniżyć marżę.

Ryzykiem walutowym można zarządzać przy użyciu strategii hedgingu.

Get the app