Měnové riziko

Co je měnové riziko?

Při přepočtu z jedné měny na druhou peníze získávají nebo ztrácejí hodnotu v závislosti na směnném kurzu. Měnové riziko je potenciální zisk nebo ztráta pro investory, kteří převádějí peníze z jedné měny na jinou, investují v zahraničí nebo obchodují na mezinárodní úrovni.

Kde jste o měnovém riziku slyšeli?

Pokud jste si vyměňovali peníze na cestování, byli jste vystaveni měnovému riziku. V letech 2007 až 2017 hodnota libry vůči americkému dolaru poklesla. Takže za 100 liber na dovolenkové utrácení v roce 2017 se nakoupí méně amerických dolarů než v roce 2007.

Co potřebujete znát o měnovém riziku…

Při výměně peněz je vždy potenciálně přítomno měnové riziko. Měny se neustále pohybují, a tak představují příležitost i potenciální ztrátu pro investory a všechny podniky, které podnikají v zahraničí nebo nakupují dodávky ze zámoří.

Jako investor můžete spekulovat přímo v měnách. Pokud investujete do akcií, musíte si být vědomi výkyvů měn a měnového rizika u firem, do nichž jste investovali. Například za britskou libru se v roce 2015 koupilo 10 čínských jüanů, ale nyní pouze okolo 8,5. Jakékoli britské firmy, které nakupují čínské zboží, zaznamenaly nárůst nákladů na své čínské nákupy. Mohou buď navýšit ceny, aby kompenzovaly dodatečné náklady, nebo snížit své ziskové rozpětí.

Měnové riziko lze řídit pomocí strategií zajištění měny.

Get the app